Питання та Відповіді
Відповіді на найпопулярніші питання
Як використовувати біопрепарати?
Всі біопрепарати використовуються згідно вказаних інструкцій на упаковці. Задля отримання максимального ефекту від обробок рекомендується суворе дотримання зазначених дозувань та правил внесення. Як правило біопрепарати розводять з розрахунку 10г/мл на 10л води. Після розмішування вони повинні відстоятись у затінку 10-15 хв для “пробудження” бактерій та грибів.
Принцип дії Bacillus subtilis?
Бактерії Bacillus subtilis – одні з найпоширеніших продуцентів, які використовуються при виробництві біологічних фунгіцидів, що пов’язано з тим що дані мікроорганізми являються найбільш активними продуцентами антибіотичних та бактерицидних речовин.
До механізмів, які дозволяють препаратам на основі Bacillus subtilis контролювати широкий спектр хвороб в першу чергу слід віднести:
1) Синтез антибіотиків та біологічно активних речовин. На даний час відомо понад 66 сполук антибіотичної природи (поліпептидної і аміноглікозидної природи), які придушують ріст грибів, та проявляють бактерицидні властивості (здатність вбивати патогенні бактерії).
Також мікроорганізми Bacillus subtilis здатні продукувати ряд біологічно активних речовин (жасминова кислота, саліцилова кислота), які стимулюють захисні механізми рослини («індукований» імунітет), що забезпечує захист від повторних зараження хворобами.
2) Швидка колонізація кореневої зони рослин. Мікроорганізми Bacillus subtilis при обробці насіння, саджанців, замочування розсади, здатні приживатися в кореневій системі. При цьому мікроорганізми існують в кореневій на протязі всього життя рослини і активно використовують поживні речовини, які виділяють рослини, і виділяють антибіотичні речовини, що призводить до пригнічення розвитку фітопатогенних бактерій та грибів.
3) Стимуляція розвитку рослин Бактерії Bacillus subtilis здатні синтезувати фітогормони ( ауксини, цитокінини, ряд вітамінів (переважно групи В)) , які забезпечують забезпечує розвиток розгалуженої кореневої системи, що покращує приживаність саджанців, розсади, посилює стійкість до стресових факторів навколишнього середовища (високі температури, нестача вологи, заморозки).
Біофунгіциди на основі Bacillus subtilis, широко використовують для захисту від наступних хвороб:
На овочевих культурах (картопля, томати, огірки, капуста та ін) – пліснявіння і загнивання насіння, стеблові та кореневі гнилі, альтернаріоз, макроспоріоз, чорна ніжка, кіла капусти, біла та чорна гнилі, антракноз, фомоз та ін.
На плодово-ягідних культурах (полуниця, малина, яблуня, груша, вишні) – Антракноз, сіра та біла гниль, біла плямистість, комплекс кореневих гнилей (фузаріозні, пітозні гнилі), кокомікоз.
Бактеріальна природа Bacillus subtilis дозволяє використовувати препарати на їх основі сумісно з хімічними фунгіцидами («інтегровані» системи захисту), що підвищує ефективність останніх та дозволяє зменшити кількість фунгіцидних обробок.
Водночас сумісне використання препаратів на основі Bacillus subtilis та грибів роду Trichoderma забезпечує найкращий захист від комплексу бактеріозів (судиниий бактеріоз, бактеріальний рак, бактеріальний опік, кореневі гнилі бактеріальної природи), проти яких не діють більшість хімічних фунгіцидів.
Як працює Trichoderma?
Високу активність щодо збудників хвороб рослин, як бактеріальної, так грибної природи проявляють ґрунтові мікроміцети роду Trichoderma. Дані мікроорганізми володіють різноманітними механізмами впливу на патогени рослин:
- Антибіотична дія грибів роду Trichoderma – на даний час виявлено більше 60 різни типів антибіотиків (гліотоксин, вірідін, аламецин та інші), які виділяють дані гриби. Ці антибіотики здатні пригнічувати розвиток широкого спектру патогенних мікроорганізмів.
- Виділення літичних ферментів – мікроміцети Trichoderma, виділяють значну кількість ферментів, які здатні руйнувати клітинні стінки патогенних бактерій та грибів.
- Паразитична активність – гриби здатні паразитувати на ряді грибних збудників хвороб (фузаріози, біла та сіра гниль, ризоктаніоз).
Наявність декількох механізмів пригнічення розвитку шкодочинних мікроорганізмів (або збудників хвороб) дозволяє стабільно використовувати препарати на основі Trichoderma в біологічному захисті овочевих та плодово-ягідних культур.
На овочевих культурах (картопля, томати, огірки, капуста та ін) – біофунгіциди дозволяють контролювати наступні хвороби: кореневі гнилі (фузаріозної, пітозної та бактеріальної природи), ризоктоніоза, бурої плямистості, альтернаріозу, бактеріального раку, антракнозу, білої гнилі, чорної ніжки, сірої гнилі, судинного бактеріозу.
На плодово-ягідних культурах (полуниця, малина, яблуня, груша, вишні) – препарати на основі грибів Trichoderma забезпечують захист від таких хвороб – борошниста роса, мілдью, бактеріальний рак, кокомікоз, сіра, біла та чорна плодові гнилі, бактеріальний опік та ін.
Важливою здатністю грибів Trichoderma є можливість швидко заселяти (або колонізувати) ґрунт та активно конкурувати за поживні речовини з фітопатогенними мікроорганізмами. Тому внесення біофунгіцидів на основі цих в ґрунт (з поливною водою або при обробці рослинних решток в осінній період) дозволяє поступово їх оздоровлювати.
Принцип роботи Bacillus thuringiensis
Бактерії Bacillus thuringiensis – вид спороутворюючих, ґрунтових бактерій з роду Bacillus, дані мікроорганізми на даний час є одним з найбільш розповсюджених мікроорганізмів, які використовують при виробництві біологічних інсектицидів.
Мікроорганізм проявляє інсектицидну дію за рахунок синтезу споро-кристалічного комплексу. Bacillus thuringiensis здатен синтезувати 2 основних типи токсинів:
1) Кристалічний білковий ендоотоксин (δ-ендотоксин) - активується в кишечнику шкідника та викликає його дисфункцію, пригнічує травлення шкідника, викликаючи параліч кишківника та розрив його епітелію.
2) Термостабільний білковий екзотоксин (ᵦ - екзотоксин) - пригнічує синтез РНК та білків, у клітинах комах, що призводить до погіршення метаморфозу шкідника, знижує плодючість самок та життєздатність наступних поколінь. Це призводить до зменшення кількості шкідників у майбутньому.
Bacillus thuringiensis має кишковий тип дії: активуючись у кишечнику шкідників токсини, викликають порушення функцій травлення та призводять до руйнування епітелію кишечнику. Внаслідок цього бактерії проникають із порожнини кишківника в тіло комахи, що призводить до загального бактеріозу і подальшої загибелі шкідника.
Перші ознаки дії препарату – зупинка харчування шкідників спостерігається на 1 – 3 добу. Масова загибель комах відзначається на 3 – 5 добу. Термін захисної дії 7 – 15 діб
Даний комплекс токсинів безпечний для людини і тварин, що дає можливість використовувати їх для виробництва бактеріальних засобів боротьби з шкідливими комахами.
Біоінсектициди на основі Bacillus thuringiensis, широко використовують для захисту від наступних шкідників:
На овочевих культурах (картопля, томати, огірки, капуста та ін) – гусінь капустниці, личинок колорадського жука, картопляної молі, гусені різних типів совок, гусені капустяного білана, капустяної молі та ін.
На плодово-ягідних культурах (полуниця, малина, яблуня, груша, вишні) – личинки плодожерок, листокруток, гусені яблуневої молі, личинок листовійок, гронової листовійки, личинок вогнівок, та ін.
Бактеріальна природа Bacillus thuringiensis дозволяє використовувати препарати на їх основі сумісно з хімічними інсектицидами («інтегровані» системи захисту), що зменшити кількість обробок та запобігти появі стійких до інсектицидів форм шкідливих комах.
Що таке Авермектини (абамектини) і як вони працюють?
Авермектини (Абамектини) - продукти життєдіяльності бактерій актиноміцетів Streptomyces avermitilis, які володіють високою інсектицидною активністю. Більшість стрептоміцетів, широко поширені в більшості ґрунтів та загниваючій рослинності. Дані мікроорганізми володіють високою метаболічною активністю – синтезують складний комплекс інсектицидних токсинів – абамектинів.
На даний час серед абамектинів, які виділяють стрептоміцети, ідентифіковано чотири основних A1a, A2a, B1a, B2a та чотири вторинних A1b, A2b, B1b, B2b така кількість діючих речовин забезпечує ефективну дію препарату на рівні хімічних інсектицидів.
Абамектини – діюча речовина нейротоксинного типу. Потрапляючи в організм безхребетних контактно або через кишечник, вони призводять до гальмування і блокування передачі нервового імпульсу, внаслідок чого відбувається параліч, а потім і загибель особин багатьох видів комах, кліщів і нематод.
Перші ознаки дії препарату – зупинка харчування шкідників спостерігається через 6 – 16 годин. Масова загибель комах відзначається на 2 – 3 добу.
Авермектини добре діють на шкідників за температури 18-20° С. За температури вище +30° С ефективність абамектинів зростає в 2 рази, в той же час за таких умов у більшості хімічних інсектицидів втрачає свою активність
Також абамектини здатні проникати в листки рослин (транс ламінарна дія), за рахунок чого забезпечує тривалу дію препаратів. Термін захисної дії 10 – 20 діб.
Водночас абамектини не володіють системною дією і тому не накопичуються в рослинній продукції.
Біоінсектициди на основі Streptomyces avermitilis, широко використовують для захисту від наступних шкідників:
На овочевих культурах (картопля, томати, огірки, капуста та ін) – колорадський жук, гусені різноманітних совок, павутині кліщі, мінуючи молі, трипси, білокрилки, комплекси попелиць та ін.
На плодово-ягідних культурах (полуниця, малина, яблуня, груша, вишні) – кліщі, медяниця, личини плодожерок, листокруток, яблуневої молі, пищики, довгоносики, листовійки, трипси, комплекс попелиць малиновий жук та ін.
Як працює Metarhizium anisopliae?
Мікроміцет Metarhizium anisopliae – вид ентомопатогенних грибів із сімейства Clavicipitaceae, здатний до утворення спор. Широко поширений у ґрунтах, здатний викликає захворювання «зеленої мускардини» у широкого спектру ґрунтових шкідників. Даний гриб одним з перших, ще в кінці XIX ст. почали використовувати для виробництва біологічних інсектицидів.
Ґрунтовий гриб Metarhizium anisopliae проявляє високу інсектицидну активність за рахунок наступних механізмів:
1) Пряме паразитування. Гриб Metarhizium anisopliae здатні паразитувати на тілі ґрунтових шкідників, так при контакті з тілом шкідника протягом 12 – 18 годин спори гриба проростають в тіло комахи і вражають жирову тканину, кишковий тракт, паралізують нервову систему, м'язову тканину та органи дихання. В результаті шкідник гине і стає джерелом живлення для мікроміцета та іншої мікрофлори ґрунту. Повна загибель шкідника настає через 2 – 5 діб після зараження. Після загибелі шкідника тіло шкідника покривається зеленим міцелієм і утворює спори які є джерелом інфекції для інших шкідників.
2) Виділення токсинів. Мікроміцети Metarhizium anisopliae здатні відділяти ряд інсектицидних токсинів - деструксини (Dxs) класу А, Е і В. Ці токсини відіграють важливу роль у послабленні імунного захисту шкідника, пошкодження м’язової системи та спричиняючи труднощі з харчуванням та рухливістю комахи.
Біоінсектициди на основі Metarhizium anisopliae, широко використовують для захисту від наступних найбільш розповсюджених ґрунтових шкідників: личинки травневого хруща, медведка, дротянка, підгризаюча совка, також здатен вражати зимуючі форми шкідників.
Також гриби Metarhizium anisopliae,здатні до активного заселення ризосфери рослин, при цьому мікроміцет виділяє біологічно активні речовини – фітогормони, які стимулюють ріст рослин, підвищують стійкість до посухи.
Як працює Beauveria bassiana?
Гриб Beauveria bassiana – вид ентомопатогенні мікроміцетів, які відносяться до роду Beauveria. Дані гриби широко поширений у ґрунтах, і на рослинах, здатні викликати мікозні хвороби у широкого кола комах - шкідників, а також деяких виді кліщів.
Ґрунтовий гриб Beauveria bassiana проявляє високу інсектицидну активність за рахунок наступних механізмів;
1) Пряме паразитування. спори гриба при контакті з тілом комахи-шкідника виділяють комплекс ферментів, які у місцях прикріплення розчиняють хітинову кутикулу. Після руйнування кутикули спори Beauveria bassiana проростають у порожнину тіла комах при цьому відбувається ураження кишкового тракту, органів дихання, паралізує нервової системи. Внаслідок широкого мікозу комаха гине. Подальший розвиток гриба відбувається вже у мертвому шкіднику. Гіфи мікроміцета, що проростають назовні, покривають тіло шкідника густим міцелієм, утворюючи на поверхні шар з спорами. Утворені спори можуть слугувати джерелом зараження інших шкідників.
2) Виділення токсинів. Після вторгнення в тіло комах мікроміцет Beauveria bassiana виробляє різноманітні токсини, які є вторинними метаболітами (беверіцин, басіанін, басіанолід, бовероліди, тенеллін та ін.). Ці токсини допомагають мікроміцету паразитувати та вбивати шкідника. Також досить часто, дія токсинів призводить до вторинного зараження шкідників іншими типами мікроорганізмів, що пришвидшує їх загибель. Даний комплекс токсинів безпечний для людини і тварин, що дає можливість використовувати їх для виробництва біологічних інсектицидів.
Перші ознаки дії препарату – зупинка харчування шкідників спостерігається на 2 – 4 добу. Масова загибель комах відзначається на 3 – 5 добу. Термін захисної дії 7 – 14 діб
Біоінсектициди на основі Beauveria bassiana, широко використовують для захисту від наступних шкідників:
На овочевих культурах (картопля, томати, огірки, капуста та ін) – колорадський жук, гусені різних типів совок, картопляної молі, гусені капустяного білана, трипсів, білокрилки та ін..
На плодово-ягідних культурах (полуниця, малина, яблуня, груша, вишні) – яблунева міль, личинки плодожерок, листокрутки, листовійки, трипс виноградний, гронова листовійка, п’ядуни, вогнівки, попелиці та ін.
Коли можна збирати врожай після обробки?
Біологічні препарати мають 4 клас безпеки: безпечні для людей бджіл та навколишнього середовища. Як такого очікування немає, але для впевненості уважно читайте інструкцію.
Яка різниця між прилипачами та ад’ювантом?
Прилипач це речовина, яка допомагає закріпити на листках рослин робочий розчин.
Ад’ювант має більш широке завдання, він не лише утримує робочий розчин на поверхні рослин, а й рівномірно покриває рослини під час обробки за рахунок зниження поверхневого натягу крапель. Також завдяки своєму складу підвищується ефективність та проникнення робочих розчинів в рослини, що в загальному покращує роботу препаратів та дозволяє зменшити норму витрат.
Чи можна використовувати хімічні та біологічні препарати разом?
1. Грибні препарати об'єднувати з хімічними фунгіцидами не можна;
2. Бактеріальні можна об'єднувати з невеликою кількістю хімічних фунгіцидів. Точного переліку немає, тому краще працювати окремо;
3. З добривами працювати можна в одній баковій суміші;
Як часто потрібно проводити обробки?
Обробку рекомендується проводити кожні 10-14 днів. Дія любих препаратів послаблюється з випаданням опадів чи сильним зниженням температури повітря. Тому після дощу чи випадання рясної роси, рекомендується провести повторну обробку.
Чи можна біофунгіцидами лікувати хвороби які вже розвинулись?
Основна функція біофунгіцидів - не допустити розвиток патогенних мікроорганізмів та хвороб. Тому якщо хвороба вже розвинулась або знаходить у запущеній стадії, рекомендується або збільшити дозування біопрепаратів або застосовувати хімічні препарати для їх усунення.
Ми рекомендуємо:
- для профілактики та лікування на ранніх стадіях розвитку хвороб використовувати біопрепарати;
- для лікування запущєної стадії - хімічні ЗЗР, з наступною обробкою вже біопрепаратами через 5-7 діб.
Чи безпечні біопрепарати для бджіл?
Так, біологічні інсектициди безпечні для бджіл із дотриманням інструкцій щодо внесення.
Чи мають біологічні препарати накопичувальний ефект?
Ні, біологічні препарати не накопичуються в грунті, плодах та рослинах.
Яка різниця між грибними та бактеріальними фунгіцидами?
Суть дії фунгіцидів – профілактика та лікування захворювань рослин. Біологічні фунгіциди бувають бактеріальні та грибні. Основні, це на основі спор гриба Триходерма та спор бактерій роду Бацилюс.
Грибні препарати: Під час приготування робочого розчину спори грибів пробуджуються і потрапляючи у грунт або на рослину проростають, утворюючи міцелій починають активну конкуренцію за субстрат (поживні речовини) з іншою мікрофлорою, паразитують на збудниках хвороб пригнічуючи їх, таким чином захищаючи рослини.
Бактеріальні препарати: спори "пробуджуються" та у процесі своєї життєдіяльності виділяють біологічно активні речовини: антибіотики, фітогормони, вітаміни та інші речовини. За рахунок чого відбувається пригнічення збудників хвороб рослин.